Czy zastanawiacie się czasami dlaczego koty tyle śpią? Czy śpią czy może tylko drzemią? Czy mają marzenia senne?
Koty są prawdziwymi mistrzami w zasypianiu – potrafią zasnąć w każdym miejscu, w każdej pozycji ciała, każda sytuacja jest dobra by zasnąć. Uwielbiają sen. W sieci roi się od setek tysięcy zdjęć przedstawiających koty podczas snu. Czy jednak koty śpią i śnią tak jak ludzie?
Koty sen mają w genach
Koty przesypiają około 16 godzin na dobę, starsze – mogą spać nawet 20 godzin dziennie. Nawyk spania wynika z fizjologii kota. W naturze koty muszą polować aby jeść. Gonienie i zabijanie zdobyczy spala bardzo dużo energii – kot śpiąc pomiędzy posiłkami oszczędza tą niezwykle cenną do przeżycia energię, zachowując ją do momentu polowania.
Nie zawsze sen to sen
Około ¾ kociego spania to tak naprawdę drzemka. Koty w stanie drzemki oszczędzają energię i odpoczywają, jednak są w trybie czuwania – mogą w każdej chwili się obudzić. Wszelkie bodźce z otoczenia są przez nie odbierane – można przyrównać ten stan odpoczynku do lekkiego snu. Kocie uszy drgają i obracają się w kierunku odgłosów, oczy natomiast są na wpół otwarte. Koty mogą zapadać w drzemkę praktycznie w każdej pozycji – także siedząc.
Głęboki sen i marzenia senne
Pozostały czas, czyli ¼ całego czasu jaki kot poświęca na sen – koty spędzają w fazie snu głębokiego. Starsze koty mogą spędzać około 30 do 40 procent czasu na tym poziomie snu. Koty w głębokim śnie zwykle zwijają się w kłębek, mocno zaciskają powieki. Często zakrywają także oczy ogonem lub łapką – zupełnie jak puszyste kłębuszki. Głęboki sen ma kluczowe znaczenie dla zdolności organizmu do regeneracji i zachowania zdrowia. Jest to też czas, w którym koty mają marzenia senne. Jeśli widzieliście kiedykolwiek, że podczas snu kotu poruszają się wąsy lub drgają mu łapki – jest duża szansa, że właśnie o czymś śni.
Niektóre koty chrapią!
Chrapanie powstaje wtedy, kiedy drogi oddechowe są blokowane przez przerośnięte podniebienie miękkie. Najczęściej chrapią rasy ze spłaszczonymi pyszczkami – takie jak persy, egzotyki czy koty himalajskie. Zdarza się, że kotom tym trzeba przeprowadzić operację skracania podniebienia miękkiego by umożliwić im normalne funkcjonowanie – jest to dosyć prosta operacja, wykonywana w pełnym znieczuleniu – dzięki niej koty ze zbyt przerośniętym podniebieniem miękkim mogą normalnie oddychać i nie duszą się.
Zmiana nawyków spania może być oznaką kłopotów ze zdrowiem
Jeśli kot poświęca nagle więcej lub mniej czasu na sen, należy skontaktować się ze swoim lekarzem weterynarii. Nadmierny sen może być oznaką choroby lub bólu, a nadmierne czuwanie może wskazywać na takie problemy jak np. nadczynność tarczycy.
A Wasze koty? Czy mają jakieś dziwne upodobanie senne? Albo śpią w dziwnych miejscach? Napiszcie mi o tym!