czwartek, 30 sierpnia 2012

Ciekawostka

Dlaczego małe lwiątka polują na ogon swojej mamy?

Lwiątka uwielbiają się bawić i rzucają się na wszystko, co się rusza - szczególnie na kitkę na ogonie swej mamy. W ten sposób uczą się ścigać i atakować. Umiejętności te przydadzą im się w dorosłym życiu, kiedy same będą musiały polować i zdobywać pożywienie.

wtorek, 28 sierpnia 2012

Ważne

Ten dziki kot nazywa się ... 



                                                                pantera mglista










poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Ważne

Posłuchajcie właśnie się dowiedziałam jak nazywa się ten kot. Ten kot nazywa się...

(a to już w następnej notce)

niedziela, 26 sierpnia 2012

Humor

Rozmawiają dwa pająki:
-Co robisz?
-Odbijam motylki.
-Skąd masz?
-Ściągnąłem z sieci.

Delfin

- Delfin jest ssakiem wodnym należącym do rzędu waleni i podrzędu zębowców. Słowo "delfin" oznacza "rybę z macicą" 
(delphys z gr. - macica)

- Znamy 37 gatunków delfinów, z czego 5 żyje w wodach słodkich, a 32 w morzach.

- Ciąża trwa od 9 do 16 miesięcy.  Matka karmi młode mlekiem zazwyczaj przez rok. Delfiny rozmnażają się co 2 lub 3 lata.

- Butlonos - delfin  najczęściej spotykany w oceanach, żyje 30-50 lat w środowisku naturalnym, a 7 lat w niewoli.

- Większość delfinów morskich tworzy stada liczące 20-100 osobników. Delfiny słodkowodne często  żyją w parach lub w grupach po kilka osobników.




Kotki

17 lutego odbywa się Światowy Dzień Kota; w Polsce święto to jest obchodzone od 2006 roku.
-W Japonii kot jest najpopularniejszą maskotką; Maneki Neko, czyli jego figurka z podniesioną łapką w geście zaproszenia, widnieje przy wejściu do domów, biur, sklepów i restauracji; według przesądów zapewnia to m.in. powodzenie w interesach.
- W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami; 37 zwierząt wywieziono z Liège do miejscowości położonej w promieniu 30 km, koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono – wszystkie wróciły do Liège, jednak większość pozbyła się w drodze przesyłek.
-  W kuchni kantońskiej występuje potrawa o nazwie "Smok, tygrys i feniks", sporządzana m.in. z mięsa kota; również australijscy aborygeni zabijają i zjadają zdziczałe koty.
-  W kulturze europejskiej potrawy z kota były stosunkowo częstym elementem jadłospisu od wczesnego średniowiecza do XIX wieku. Wiele źródeł zaświadcza, że koty jadano m.in. we Francji, Włoszech i Hiszpanii.
- Zbyt częste szczepienia w kark mogą grozić bardzo złośliwą chorobą nowotworową, tzw. VAS – Vaccine Associated Sarcoma; aby zmniejszyć szanse na wystąpienie tego nowotworu koty szczepi się nie w kark, ale w łapę; odradzane jest również zbyt częste szczepienie kotów, zwłaszcza jeśli mają one ograniczony kontakt ze światem (nie wychodzą na zewnątrz).

-  Koty białe są szczególnie narażone na wrodzoną głuchotę ze względu na recesywny gen białego futra. Wbrew pozorom, kot biały nie jest albinosem (albinizm u kotów występuje niezmiernie rzadko). Ryzyko wystąpienia głuchoty znacznie wzrasta u kotów białych z niebieskimi oczami (szacuje się że ok. 25% takich kotów nie słyszy).

Ciekawostka

Dlaczego renifery odgarniają śnieg?

W północnych lasach żyją wielkie stada reniferów. Renifery żywią się roślinami, które trudno znaleźć, gdy ziemia jest pokryta śniegiem. Ich wielkie kopyta służą im wtedy za łopaty!

kociak

                  Prawda że słodki kociak, ja takiego chcę a wy wpiszcie w komentarzu.

Humor

Kupuje sobie zajączek nową szafę, ale jest za mały by ją w nieść do mieszkania. Spotyka misia i prosi:
-Misiu, pomóż mi wnieść tą szafę, bo mieszkam w bloku na ostatnim piętrze, a sam nie dam rady!
-Dobrze, ale na każdym piętrze będziesz mi opowiadał kawał!
Zajączek się zgadza. Wchodzą, a zajączek opowiada kawały, z których miś się ciągle śmieje. W końcu, na ostatnim piętrze:
-Misiu!- mówi zajączek- teraz opowiem ci taki kawał że się zsikasz ze śmiechu!
-No?
-Pomyliłem bloki!

Foka Grenlandzka

                                                 Występowanie
Naturalnym środowiskiem foki grenlandzkiej są pola lodowe i zimne wody Arktyki, od Azji, przez Europę do Ameryki Północnej. Występuje na obszarze od Ziemi Północnej, przez północne wybrzeża Skandynawii i Islandii, wokół Grenlandii, po Labrador, Nową Fundlandię i wokół Ziemi Baffina[3].  
                                               
                                                            Wygląd
Przód głowy czarny, wierzch ciała pokryty jest szarym futerkiem z żółtawym odcieniem, spód jaśniejszy, bardziej srebrzysty. Na grzbiecie posiada ciemną plamę w kolorze ciemnobrązowym do czarnej. Plama w kształcie liry z końcami skierowanymi ku tylnej części ciała.
Dorosłe samce dorastają do 190 cm i osiągają masę do 135 kg, natomiast samice są nieco mniejsze (180 cm i 120 kg).

                                                    Środowisko  
Foka prowadzi wędrowny tryb życia. Za pokarm służą jej skorupiaki planktonowe i ryby. Na wiosnę płynie ku północy na obfite w pokarm żerowiska, a zimą przemieszcza się na południe, na miejsca rozrodu. Wyróżnia się trzy populacje foki grenlandzkiej, każda z nich ma osobne strefy reprodukcji. Jedna rozmnaża się u wschodnich wybrzeży Grenlandii, druga u wschodnich wybrzeży Labradoru i Zachodni wybrzeży Nowej Fundlandii, a trzecia na Morzu Białym.
Rozród odbywa się na krze lub lodzie. Z początku młode są w biało umaszczonym futerku. Po okresie 4 tygodni zmieniają futerko i zaczynają samodzielnie odżywiać się w możu. Swą dojżałość osiągają dopiero po ok. 6-8 latah.

                                                      
      

sobota, 25 sierpnia 2012

"Zbieraj makulaturę, ratuj konie"

"Zbieraj makulaturę, ratuj konie" to hasło kampanii organizowanej przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja w trakcie obchodów Dnia Praw Zwierząt. Makulaturę można wrzucać do konteneru ustawionego przed Biblioteką Śląską w Katowicach.
Kontener na makulaturę, który pojawił się przed wejściem do Biblioteki Śląskiej został ozdobiony graffiti wykonanym przez uczniów katowickich szkół.
Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na ratowanie koni. - Wykupujemy przeważnie zwierzęta, które już nie pracują i są niepotrzebne oraz takie, które były hodowane od początku na rzeź. Potem znajdujemy dla nich dobre domy, wpieramy ich utrzymanie i leczenie - powiedział PAP Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.

Konie często trafiają między innymi do organizacji, które prowadzą zajęcia z hipoterapii dla chorych dzieci i dorosłych, pracują też w małych gospodarstwach lub w agroturystyce, jako wierzchowce do lekkich jazd.
Koszt wykupu jednego konia to ok. 4 tys. zł.
Do tej pory Klub Gaja wykupił 49 koni.
Jedno z ostatnich wykupionych zwierząt trafiło w kwietniu do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Koń uczestniczy w zajęciach z hipoterapii. Wykupiony został za pieniądze pochodzące z dwóch źródeł - z 1 proc. podatku oraz z akcji "Zbieraj kartridże, ratuj konie", który prowadzony przez Klub Gaja i firmę Green Project.
Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja w celu - upamiętnienia wejścia w życie w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt, w której pojawił się zapis "zwierzę nie jest rzeczą". Celem organizacji tego święta jest zwrócenie uwagi na to, że zwierzętom należy się "szacunek i humanitarne traktowanie".
Zbiórka potrwa we wtorek. Do tej pory zebrano ok. 400 kg makulatury.
(BRZ)

Ważne

Posłuchajcie zacznę pisać o wszystkich zwierzętach na świecie. Ale przede wszystkim  najwięcej  będę pisać o dzikich kotach. Mam nadzieje że ze względu na to nie przestaniecie czytać mojego bloga.
To tyle Pozdrawiam Daria.

Humor

Pewien motocyklista jadący szosą E9 potrącił wróbelka. Zabrał go go domu, włożył do klatki, dał chleb i wodę.
Po kilku godzinach wróbelek się ocknął. Patrzy woda, kraty, chleb i myśli:
- Ojej zabiłem motocyklistę!!!

piątek, 24 sierpnia 2012

Ciekawostka

     

Dlaczego pantery mają cętki?

Cętki pomagają panterze ukryć się wśród drzew i krzewów, 
a w tym samym zaskoczyć przechodzącą obok ofiarę. Jasne i ciemne cętki na futrze pantery wyglądają tak samo jak plamy światła i cienia pod liściastymi gałęziami.                                        

niedziela, 19 sierpnia 2012

Rodzinka


                                                 Mama


                                                          Tata

        
                                                        i młode czyli rodzinka

Humor

Pewien facet chciał nauczyć sie psiego języka. Po 50 latach intensywnej nauki, podchodzi do psa i mówi:
-Hau!hau!
Na to pies:
-Mówiłeś coś?

Lew

                                                                         
- Sierść lwa jest zazwyczaj płowa, ale w południowej Afryce żyje około 20 lwów białych. Białe ubarwienie jest wynikiem niedoboru naturalnego pigmentu - melaniny.

- "Król zwierząt" zamieszkuje wielkie równiny afrykańskie, ale również lasy w 
północno-zachodnich Indiach.

- Samiec mierzy do 2,7 m długości (w tym o gon 90 cm) i 1 m wysokości, przy wadze 200-250 kg. Samica jest mniejsza.

- W AZJI POZOSTAŁO NA WOLNOŚCI ZALEDWIE 240 OSOBNIKÓW!

- Lew na swobodzie żyje około 15 lat, a w niewoli dożywa nawet 30 lat.

- Poza kłusownikami lew nie ma wrogów, schodzi z drogi tylko słoniowi. Polowanie na lwy było niegdyś tak popularną rozrywką, że obecnie można te zwierzęta spotkać tylko w rezerwatach.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Zdjęcia



Ooooooooooooooooooooooooo prawda że słodziutkie. 

Ryś

                                           
"Ryś" to słowo prasłowiańskie, dziś moglibyśmy je przetłumaczyć jako "szybki" - por. "ruszyć rysiem" - ruszyć szybko. Rysia nazywano też ryścem, ale później ( od XVI wieku ) nazwa ta została zarezerwowana dla lamparta.

sobota, 11 sierpnia 2012

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Ważne

Posłuchajcie ze względu na to że praktycznie lubię foki, kangury i inne zwierzęta postanowiłam pisać także o innych zwierzętach. Piszę ten komunikat ponieważ tytuł mojego bloga to Dzikie koty.

sobota, 4 sierpnia 2012

Tygrys

                                                        
-Tygrysy są największe z rodziny kotów. Ważą nawet do 300 kilogramów. Żywią się dużymi zwierzętami, na które polują samotnie. 
-Słowo tygrys pochodzi od greckiego wyrazu "tigris", które z kolei ma najprawdopodobniej irańskie korzenie.
-Tygrys jest najpotężniejszym przedstawicielem rodziny kotowatych i jednym z największych drapieżników lądowych. Osiągana przez dorosłe samce masa ciała - w zależności od 
podgatunku  - może przekraczać 300kg przy całkowitej długości ciała ponad 3 m.

Zdjęcia





Legadema

A to Legadema (pisz: Legadema, czytaj: Lehadima ). Piękna mała lamparcica z filmu "Okiem Lamparta" a po angielsku "Eye the of Leopard". Naukowcy rozpoznawali ją po kropce między wibrysami, żaden dziki kot na świecie nie ma tam kropki, naprawdę! Podziwiam te kociczkę. Jest bardzo piękna.
Zobaczcie sami:
Piękna! :)

Lygrys


Krzyżówka tygrysicy i lwa. Podobnie jak tyglew (tigon), nie występuje w naturze, i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w nie woli. W warunkach naturalnych zasięgi występowania lwów i tygrysów rzadko nakładają się (zob.lew azjatycki). Związki tygrysic z samcami lwów były odnotowane bardzo rzadko. Pierwsza udokumentowane dane o istnieniu lygrysów pochodzą z Azji, z początków XIX wieku.

środa, 1 sierpnia 2012

Filmik

A oto Bardzo ciekawa prezentacja myślę że powinniście ją zobaczyć:

Dzikie koty

Widzieliście że w Indiach znaleziono dwa dzikie koty które uznano za wyginięte. Ten gatunek jest jakby to określić bardzo piękny. Ja oczywiście uważam że wszystkie koty i psy są bardzo piękne i inteligętne. No ale wracając do tematu, na świecie naprawdę zostały tylko dwa takie koty. A więc  jak sądzisz czy te koty mają zostać zabite przez kłusowników czy chronione. Osobiście uważam że powinny być chronione, ale to jest moje zdanie. Dobra oto zdjęcie tego kota:


No i jak podoba ci się bo dla mnie to jest przepiękny. Tak dokładnie to nie wiem jak się nazywa ale jak się dowiem to od razu wam powiem przysięgam. :)